ABOUT US

Loch Lomond Highland Games on Saturday 13th July 2019

at Moss o Balloch Park Balloch

West Dunbartonshire Council

Supported by West Dunbartonshire

Thursday, 23 April 2015 00:00

Games results for 2018

Games results for 2018

Field events open

Scottish Highland Games Association,

World Heavyweight Championship Winner for 2018

Lucas Wenta (Poland)

 

S.H.G.A World Heavy Weight Championship

  1. Lucas Wenta (Poland)
  2. S Ryder
  3. V Tulacek

 

Novice Heavy Weight Competition

1st C Winslow (Dumbarton)

2rd David Calderwood (Helensburgh)

3rd Thomas Graham (Dumbarton)

 

Novice Tug O War Competition

 

1st Loch Lomond Rugby Club 2

2nd Loch Lomond Rugby Club 1

3rd French Stag Party

Running Events

80 mtrs Scottish Championship Allan Hamilton Edinburgh

90 mtrs Open Handicap T Daffron Airdrie

200 mtrs Open Handicap David Allan Balloch

400 mtrs Open Handicap M Turner Cambeltown

800 mtrs Open Handicap David Allan Balloch

1600 mtrs Open Handicap M Turner Cambeltown

3200 mtrs Open Handicap O Bishop U.S.A.

Youths

90 mtrs Youth Handicap R Taylor Dunblane

200 mtrs Youth Handicap R Taylor Dunblane

800 mtrs Youth Handicap H Steele Lothian

 

Long Jump T Daffron Airdrie

 

Triple Jump Aiden Quinn Glasgow

 Cycling Event

 800 mtrs Handicap Paul Anderson Perth

1600 mtrs Handicap I Archibald Glasgow

3200mtrs Handicap J Melville Balloch

De'il Tak the Hindmost J Melville Balloch

Highland Dancing Events

CATEGORY AGE WINNER

Beginners 7 years Rachel Carruthers Carluke

Beginners 8 - 10 years Ava Carmichael Dumbarton

Novice All ages Abigail Dufton Erskine

Intermediate All ages Emma McCafferty Carluke

Premier 11 years Solana McMurchy Cambeltown

Premier 13 years Zoe Coliane Alexandria

Premier 15 years Sophie Baker Islay

Premier Adult Sarah Mahon Canada

Overall premier winner Juvenile from Alexandria Zoe Colraine Alexandria

Overall premier winner Juvenile from Helensburgh Iona McSorley Helensburgh

Overall premier winner Juvenile from Dumbarton Hollee Carmichael Dumbarton

Overall premier winner Juvenile from Dunbartonshire Zoe Coltraine Alexandria

Overall premier winner Overall Premier Age Groups Solan McMurchy Campbeltown

Overall premior winner Best Overseas Dancer Sarah Mahon Canada

 Solo Piping

 Senior Open March

1st Kris Coyle

 Senior Open Strathspey and Reel

1st Willam Rowe

 Senior Open Piobaireachd

1st Jonathan Greenlees

 Juvenile Open March 14 and under

1st Bobby Allan

 Juvenile Strathspey and Reel 14 and Under

1st Bobby Allan

 Open Juvenile 15-17 yrs March

1st Anna Smart

 Open Juvenile 15-17 yrs Strathspey and Reel

1st Anna Smart

 Juvenile open piobaireachd

1st Anna Smart

 Rosneath CLASP competition

Grade 1 Piobaireachd Gordon Hislop

Grade 2 Piobaireachd David Mackenzie

Grade 3 Piobaireachd Maggie Kenney

Grade 1 March Robert Wilson

Grade 1 S/R Stewart Gaudin

Grade 2 March David Mackenzie

Grade 2 S/R David Mackenzie

Grade 3 March Dougald McLeod

Grade 3 S/R Dougald McLeod

Wrestling Results

Adult Male Categories

10st 7 lbs Scottish Championship Ryan Ferry Hamilton

12st 7 lbs British Championship Greg Neilson Hamilton

 14st 7 lbs Frazer Hirsch Carnoustie

 Open Scottish Championship Ryan Dolan Carnoustie

 Junior Categories

4st 7 lbs Flynn Stott Carnoustie

5st 7 lbs Adian Stott Carnoustie

6st 7 lbs Caleb Campbell Carnoustie

7st 7 lbs Caleb Campbell Carnoustie

10st 7 lbs

Scottish Championship Brad Whyte Carnoustie

Junior Female

Female Light weight Quinn MacKie Red Road

Female Open Quinn MacKie Red Road

Last modified on Monday, 17 September 2018 14:01
More in this category: « Committee Entry forms »